Przejdź do treści

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu

Historia

I LO im. T. Kościuszki historia i współczesność

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu jest ponadpodstawową szkołą publiczną opartą na podbudowie programowej ośmioklasowej szkoły podstawowej. Organem prowadzącym liceum jest powiat wieluński, a nadzór pedagogiczny sprawuje Łódzki Kurator Oświaty.

Choć w obecnym kształcie, jako I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki  szkoła działa od 2019 roku, to jej historia sięga roku 1906, kiedy w Wieluniu postanowiono utworzyć 4-klasową Szkołę Realną Męską z polskim językiem wykładowym. W latach 1917-1918 nastąpiło przekształcenie placówki w 8-klasową  Szkołę Realną im. Tadeusza Kościuszki. Po odzyskaniu niepodległości szkole przyznano prawa gimnazjum państwowego.


Od 1926 było to 8-klasowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, a od 1932 Prywatne Gimnazjum Męskie im. T. Kościuszki Diecezji Częstochowskiej o profilu humanistycznym. Liceum odwołuje się też do tradycji Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego prowadzonego przez Pelagię Zasadzińską w Wieluniu.

Po II wojnie światowej, w wyniku reformy oświaty, szkoła stała się Liceum Ogólnokształcącym i od roku 1958 ponownie nosi imię swojego patrona Tadeusza Kościuszki. Liceum długie lata  miało swoją  siedzibę w budynku przy ulicy Śląskiej 23. W nowej lokalizacji przy ulicy Nadodrzańskiej 4 placówka działa od 1 września 1997 roku.

I LO umożliwia uczniom zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do zdania egzaminu maturalnego oraz wykorzystania ich we współczesnym świecie. Rozwija uzdolnienia i zainteresowania oraz wspomaga kształtowanie osobowości ucznia. Wpaja młodzieży uniwersalne zasady etyczno-moralne, kształtuje świadomość Polaka i Europejczyka otwartego na wartości kultury, wychowanego w duchu poszanowania takich wartości, jak: tolerancja, sprawiedliwość, wolność, demokracja, solidarność.

Liceum umożliwia uczniom uczestniczenie w życiu intelektualnym i kulturalnym szkoły i środowiska, inspirowanie jego treści i form oraz rozwijanie własnej samorządnej działalności organizacji uczniowskich.

Szkoła, uświadamiając przynależność do kultury europejskiej, umożliwia uczniom podtrzymywanie tożsamości narodowej, religijnej, etnicznej i językowej. Liceum wspiera ucznia w jego wszechstronnym rozwoju, umożliwiając mu dokonanie świadomego wyboru kierunku kształcenia.

Na podstawie tekstu autorstwa absolwenta I LO Marka Mikulskiego pochodzącego z monografii

      Z dziejów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu 2006-2026